Wycieczka do Drezna i Miśni

12.10.18.033 12.10.18.028 12.10.18.041

W tradycję naszej szkoły wpisały się już coroczne wycieczki do Niemiec, podczas których poznajemy kraj naszych sąsiadów. Tym razem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w piątek 12 października w wycieczce do Drezna i Miśni, a opiekę nad grupą sprawowały p. Małgorzata Lipińska, p. Lucyna Kowalczyk  i p. Katarzyna Nowak.

12.10.18.037 12.10.18.045 12.10.18.051
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast Niemiec – Drezna, które nazywane jest również „Perłą Baroku” i „Florencją Północy”. Niestety, podczas II Wojny Światowej miasto zostało doszczętnie zniszczone.  Jednak stolicę Saksonii tak precyzyjnie odbudowano, że w nagrodę została wpisana na listę UNESCO. Mogliśmy więc sami się przekonać,  jak Feniks (Drezno) powstało z popiołów! W promieniach słońca zatrzymaliśmy się na Placu Teatralnym, aby podziwiać Operę Sempera Semperoper oraz zamek i dawną rezydencję Wettynów.
12.10.18.038 12.10.18.034 12.10.18.054
Przechadzając się Tarasami Brühla zachwycaliśmy się urokiem klejnotu Drezna, którym jest Zwinger – jedynego  w swoim rodzaju kompleksu budowlanego, bogatego w obficie rzeźbione pawilony, bramy, fontanny, a także Muzeum Porcelany założone przez samego króla Augusta Mocnego. Następnie udaliśmy się do Grünes Gewölbe - skarbca elektorów saksońskich uważanego za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie. Ogromną atrakcją była możliwość zobaczenia jabłkowo-zielonego diamentu o masie 40,7 kr – największego znanego zielonego diamentu świata. Ze skarbca przeszliśmy na Augustusstrasse, gdzie znajduje się imponujący obraz ścienny Orszak Książęcy „Fürstenzug” liczący sobie 101 m długości i składający się z 25 000 płytek wykonanych z porcelany miśnieńskiej. Obraz przedstawia 35 władców dynastii Wettynów i około 50 innych osób oraz koni.

Z Drezna pojechaliśmy do Miśni, która jest to kolebką Saksonii i uroczym miasteczkiem. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania znajdującej się na wzgórzu XIII wiecznej gotyckiej Katedry świętego Jana i Donata sąsiadującej z XV wiecznym późnogotyckim zamkiem Albrechtsburg (najstarszym niemieckim zamkiem), wokół którego prowadzi trasa dająca możliwość zobaczenia całej panoramy Miśni wraz z malowniczo przepływającą Łabą. Następnie wąską uliczką zeszliśmy na miśnieńską starówkę, która jest jedną z najpiękniejszych w całej Saksonii z licznymi renesansowymi i barokowymi kamienicami tworzącymi swoisty labirynt. Będąc w Miśni nie mogliśmy pominąć Manufaktury Porcelany. To właśnie w Miśni była produkowana pierwsza europejska porcelana, która później nazywana była miśnieńską porcelaną, a jej znakiem rozpoznawczym są dwa krzyżujące się ze sobą miecze. Zakład rozpoczął swoją działalność na początku XVIII wieku.  Na dwóch piętrach muzeum mogliśmy poznać ponad 300-letnią historię porcelany. Wzięliśmy również udział w warsztatach pokazowych zdradzających tajniki technologii wytwarzania „białego złota”.

Pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Szczecina – choć zmęczeni, to na pewno bogatsi o nowe wspomnienia.

Małgorzata Lipińska

 Zapraszamy do Galerii.

Top