Mamy mediatorów rówieśniczych!

logo projektu Nasi mediatorzy mediacje

Miło jest nam poinformować wszystkich wychowanków szkoły, że w naszym gronie mamy 4 mediatorów rówieśniczych. Są to: Paulina Barańska z klasy VII a, Kacper Grzywniak z kl. VIII b oraz Wiktoria Dymerska i Zuzanna Jastrzębska z kl. III gimnazjum. Jesteśmy z nich dumni, gdyż ukończyli kurs i będą starali się pomagać wszędzie tam, gdzie pojawi się konflikt. Trzymamy kciuki, aby wszystkie sprawy, które przyjdzie im mediować, kończyły się pomyślnie i w sposób satysfakcjonujący dla zainteresowanych. Zachęcamy wszystkich, aby zgłaszali się do naszych mediatorów i korzystali z ich pomocy.

A teraz kilka słów na temat mediacji:

CZYM SĄ MEDIACJE RÓWIEŚNICZE?

To taki sposób rozwiązywania sporów, gdzie skonfliktowanym stronom w porozumieniu pomaga bezstronny i profesjonalnie do tego przygotowany mediator (kolega, koleżanka ze szkoły).

KIM JEST MEDIATOR RÓWIEŚNICZY?

Jest to uczeń cieszący się zaufaniem i szacunkiem innych uczniów, specjalnie przeszkolony do pełnienia roli mediatora szkolnego. Rozumie doskonale problemy skonfliktowanych stron ponieważ jest w ich wieku. Jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

JAKIE KONFLIKTY NADAJĄ SIĘ DO MEDIACJI?

W zasadzie wszystkie, które nie są ciężkim przestępstwem. Bójki, przezywanie, ubliżanie na portalach społecznościowych, wykluczanie z grupy itd.

PO CO MEDIACJA RÓWIEŚNICZA?

Przeciwdziała agresji i innym niepożądanym zachowaniom oraz eskalacji konfliktu. Promuje rozwiązywanie konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy, natychmiast, poufnie, bez zaangażowania kadry pedagogicznej, jeśli strony sobie tego nie życzą, poprzez wspomaganie dialogu, który prowadzi do porozumienia.

 

Top