Klasa VIIa w Warszawie
W dniach 09 – 12 maja 2023 r. uczniowie klasy VII a wraz z p. Małgorzatą Lipińską spędzali czas w Warszawie poznając walory naszej stolicy.
Podczas kilkudniowego pobytu przemierzyliśmy trasę o długości ponad 50 km. Już pierwszego dnia po przyjeździe do Warszawy udaliśmy się na spacer po Bulwarach Nadwiślańskich oraz wybraliśmy się na Stadion Narodowy. Poruszając się trasą „Poczuj się jak VIP” mogliśmy zobaczyć m. in. pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Drugiego dnia na naszym szlaku znalazły się Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Zamek Królewski Barbakan, Plac Teatralny, Plac Piłsudskiego, Pomnik Nieznanego Żołnierza (tutaj mogliśmy obserwować zmianę warty) oraz Cmentarz na Powązkach. Po południu zwiedzaliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego, które wywołało mnóstwo emocji i zrobiło na nas ogromne wrażenie. Natomiast wieczorem podziwialiśmy Panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Pomimo intensywnego dnia znaleźliśmy jeszcze siły na wieczorne zakupy w Złotych Tarasach.
W czwartek przygotowane były dla nas kolejne atrakcje. Dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Warszawskich Łazienkach oraz wizyty w Pałacu w Wilanowie, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach „Na sarmackim dworze”. Po południu odwiedziliśmy jeszcze Pawiak – miejsce, które poruszyło nawet największych „twardzieli”. Natomiast wieczorem udaliśmy się Teatru Capitol na spektakl pt. „Prezent urodzinowy”. Doborowa obsada Katarzyny Skrzyneckiej, Katarzyny Ptasińskiej, Radosława Pazury, Lesława Żurka oraz Tomasza Schimscheinera, a także komediowy charakter przedstawienia sprawiły, że zapomnieliśmy o zmęczeniu i cudownie się bawiliśmy.
Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu w Warszawie. Rozpoczęliśmy go od wyprawy na dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z imponującym ogrodem oraz platformą widokową, z której roztacza się widok na prawobrzeżną część Warszawy. Natomiast po wykwaterowaniu udaliśmy się na Niewidzialną Wystawę, gdzie odbyliśmy podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku i węchu.
Po południu pożegnaliśmy Warszawę odjeżdżając z Dworca Centralnego z ogromną ilością wspaniałych wspomnień, które przywieźliśmy ze sobą do Szczecina.
Małgorzata Lipińska