Uwalnianie książek

                               

 
      Dnia 9. czerwca w Wielgowie odbyła się siódma edycja Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek. Oprawa całego wydarzenia była tym razem zgoła odmienna od tej, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić w ciągu minionych kilku lat. Spowodowane to było nieobecnością głównej osoby odpowiedzialnej za organizację – pani L. Kowalczyk. W ramach zastępstwa pieczę nad prawidłowym przebiegiem uwalniania objęła pani A. Hawryluk, przy pomocy jednego z absolwentów – P. Ruczko.

Ze względów technicznych tym razem nie odbył się słynny pochód ulicami Wielgowa. W zamian zostały jedynie utworzone dwa stanowiska przy bramach wejściowych do Zespołu Szkół nr 13, opatrzone kolorowymi plakatami z hasłami nawołującymi do dzielenia się książkami.

Akcja uwalniania rozpoczęła się na dobre tuż przed godziną 9-tą rano. Uczniowie gimnazjum z chęcią rozdawali książki przechodniom, a Ci odwdzięczali się szczerym uśmiechem. Sporadycznie zdarzały się osoby, które potrafiły wziąć nawet 15 książek, kwitując to stwierdzeniem w stylu „Jak nie można w ogóle czytać książek?”. Atmosfera była iście przyjazna, a niezwykłą sprawnością w rozdawaniu książek wykazali się: P. Ronkowska, K. Bonter oraz R. Kupnicki.

Uwalnianie książek szło na tyle sprawnie, że w ciągu zaledwie trzech godzin ponad 250 książek znalazło swoich nowych właścicieli (miejmy nadzieję, ze tymczasowych, zgodnie z regułą BookCrossingu). Kolejna akcja już za rok, na którą serdecznie zapraszam!

Paweł Ruczko
V-12/Tropyx
Szczecin, 15.06.2010 r.

Zdjęcia: P. Ruczko i P. Ronkowska.

Top