Uwalnianie książek 2008

Zapraszamy do lektury relacji z obchodów święta „uwalniania książek” w Wielgowie.

Dnia 11 czerwca 2008 r. miały miejsce w Wielgowie obchody V edycji Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek, pod patronatem Szkoły Podstawowej nr 13. Akcja ta została zainicjowana w Polsce 5 lat temu dzięki Towarzystwu Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Fundacji Bookcrossing.pl.

Podstawową ideą bookcrossingu jest pozostawianie przeczytanych książek w miejscach publicznych, np. w parku, pociągu, autobusie, tramwaju, ławce, na uczelni itp., aby kolejna osoba mogła tą książkę odnaleźć, zabrać do domu, przeczytać i zwyczajnie w podobny sposób przekazać ją dalej. Idea uwalniania książek narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła wkrótce cały świat. Twórcą bookcrossingu jest Ron Hornbaker, z zawodu informatyk, który korzystał z serwisów umożliwiających śledzenie losów specjalnie oznakowanych zdjęć czy banknotów i w taki sposób wpadł na pomysł stworzenia podobnego projektu dotyczącego książek. W tej chwili na świecie krąży około 650 tysięcy uwolnionych książek. Do całego ruchu należy ponad 150 tysięcy czytelników na całym świecie, z czego prawie dwa tysiące w Polsce (od 7 października 2003).

Bookcrossing to nie tylko uwalnianie książek. To także akcja mająca na celu propagowania i podniesienia poziomu czytelnictwa w naszym kraju, a także przekonująca o tym, iż dzielenie się jest lepsze od posiadania. Albowiem czym jest samotnie stojąca na półce zakurzona książka, do której jej posiadacz zagląda tylko kilka razy w swoim życiu? Niczym w porównaniu z tą książką, która wędruje z miejsca do miejsca, od czytelnika do czytelnika. W ten sposób już po raz piąty w naszym kraju odbyła się akcja propagująca czytelnictwo wśród wszystkich ludzi, niezależnie od wieku.

Szkoła Podstawowa nr 13 w Wielgowie w tym roku ponownie przyłączyła się do tego projektu. Uczniowie SP13 i Gimnazjum nr 31 przynosili z domu niepotrzebne książki celem przekazania ich na akcję uwalniania. Ogółem zebrano 380 różnorodnych pozycji, od romansów, poprzez przygodowe, wojenne i obyczajowe. Każda z tych książek została oznakowana przez naklejki bookcrossingu i ponumerowana unikatowymi numerami BIP przez panią Lucynę Kowalczyk – bibliotekarkę Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum 31, która jednocześnie była odpowiedzialna za organizację całej imprezy i prowadziła kampanię ją promującą.

11 czerwca 2008 r. już o godzinie 9 rano wyruszyła w kierunku szpitala w Zdunowie delegacja ze szkoły przy ul. Bałtyckiej, w której skład weszło 7 uczniów i uczennic z II i III klas gimnazjalnych, wraz z opiekunem. Na miejscu wszyscy otrzymali jednorazowe zielone fartuchy, bez których nie można było poruszać się po poszczególnych oddziałach w szpitalu. Przybyła także TVP3, by nakręcić materiał o akcji celem publikacji w Kronice. Gimnazjaliści zostali podzieleni na 2 grupy i zostali wprowadzeni do jednego z budynków szpitala. Siostry oddziałowe wskazywały oddziały, po których można było się tego dnia poruszać i pomagały wskazywać odpowiednie pokoje, w których przebywali chorzy pacjenci. Akcja uwalniania książek przebiegała w szpitalu dosyć sprawnie, aczkolwiek spora część osób nie decydowała się na przyjęcie darmowej książki, tłumacząc to albo faktem, iż za niedługo wychodzą do domu, albo że nie posiadają okularów, albo po prostu nie interesuje ich czytanie książek. Mimo tego udało się uwolnić kilkadziesiąt książek, a sami pacjenci przyjmowali wizytujących ich gimnazjalistów najczęściej z uśmiechem na twarzy i lekkim zaskoczeniem.

W trakcie drogi powrotnej ze szpitala, pozostałych kilkanaście książek zostało również uwolnionych wśród przechodzących ludzi. Stojący przy stacji kolejowej kierowca ciężarówki stwierdził na pierwszy rzut oka, iż grupka uczniów rozdająca darmowe książki to świadkowie Jehowy, jednakże po chwili dał się przekonać do akcji i dzięki niemu kolejna książka została uwolniona. Pozostałych kilka sztuk książek znalazło swoje miejsce na słupach oświetleniowych, bądź na ławkach przy przystankach autobusowych. W międzyczasie przed szkołą zostało rozłożone stanowisko z książkami, do którego można było podejść i wybrać sobie dowolną książkę do przeczytania.

Drugą częścią obchodów święta „uwalniania książek” było zorganizowane przez panią Lucynę Kowalczyk podwójne przedstawienie teatralne na sali gimnastycznej dla uczniów klas 0-IV, które rozpoczęło się punktualnie o godzinie 11-tej. Zainicjowane ono było przemówieniem samej pani Lucyny, która opowiedziała krótko o idei propagowania czytelnictwa i przedstawiła także zaproszonych gości: proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Wielgowie – ks. Jerzego Czaję, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13 – Panią Bogusławę Walas a także, dyrektora Gimnazjum 31 – Pana Wojciecha Żerebeckiego. Następnie zostały odegrane przed publicznością dwie scenki teatralne. W pierwszej z nich wystąpili uczniowie SP13, którzy zaprezentowali przedstawienie o Pinokiu, uwikłanego w szpony nałogu palenia papierosów. Bardzo ciekawe były kreacje aktorów, a zwłaszcza ich stroje i akcesoria – gigantyczny papierosa i wielka zapałka. Po nich wystąpili uczniowie Gimnazjum 31 ze swoim programem artystycznym, w którym zawarli kilka najpopularniejszych wierszy J. Tuwima, np. o abecadle albo słoniu Trąbalskim. Ich Występ był bardzo profesjonalny i w nim także nie zabrakło wyjątkowych strojów, w których wykorzystana została między innymi maska gazowa imitująca twarz słonia, oraz gumowe rękawiczki grające rolę płetw. Oba przedstawienia zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność. Następnie uczniowie z Gimnazjum, biorący udział w przedstawieniu, postawili fotel na środku sali, na którym kolejno siadali zaproszeni goście i czytali dzieciom bajeczki. Na koniec pani Lucyna Kowalczyk zaprosiła wszystkich na oficjalny przemarsz ulicami Wielgowa, połączony z uwalnianiem książek.

Pochód, składający się z niezwykle licznej grupy uczniów podstawówki i gimnazjum przeszedł z wielkim hukiem przez ulicę Bałtycką, Łowczych, Ciepłą i Wiślaną. Na jego czele szli dyrektorzy SP 13 i Gimnazjum 31, oraz ksiądz Jerzy Czaja. Przez megafon skandowane były hasła propagujące czytelnictwo. Uczniowie także byli uzbrojeni w dużą ilość kolorowych transparentów. Przemarsz był asekurowany przez Policję i Straż Miejską, która wyłączyła na ten czas ulicę Bałtycką z ruchu. Demonstracji towarzyszyła także ponownie telewizja, która przeprowadzała również wywiady z niektórymi uczniami. Książki były uwalniane przede wszystkim przechodniom, ale także ekspedientkom w sklepikach, pracownicom przychodni miejskiej i dzieciom w pobliskim przedszkolu.

Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, aczkolwiek sam pochód trwał krócej, niż pierwotnie zakładano. Uwolniono ogółem wszystkie 380 zebrane w tym celu książki.

Szczególne podziękowania należą się pani Lucynie Kowalczyk za niezmiernie duży wkład w organizację całego projektu.

Tekst: Paweł „V-12″ Ruczko
Korekta: Lucyna Kowalczyk

Szczecin, 16.06.2008 r.

Zobacz też artykuł i zdjęcia na stronie Pawła „V-12″ Ruczko